film
Mŕtvy muž

Tarantino se rozhodl vypořádat s náckama a udělal to po svém. To znamená, že je zde plno výborných dialogů, ne tak moc akce, ale když na ní dojde, tak je "hustá", je zde plno skvěle obsazených a neskutečně zábavných rolí (Mike Myers FTW!), dokonale budovaná atmosféra tu napětí a tu zábavy, a také naprosto šílená zápletka, která je ve svém celku ještě docela odhadnutelná, ale v jednotlivých scénách naprosto nepředvídatelná, brutálně originální. A také co nejvíc nerealistická - absurdně komická. Většina postav je parodií na určité archetypy, snad úplně všichni anti/hrdinové jsou figurky, které zesměšňují své vážné historické předobrazy. To neplatí jen pro Hitlera, který si ve směšném kabátu nechává malovat na stěnu svůj portrét v nadživotní velikosti, nebo málomluvného esesáka, který se rozhodl přejít na stranu Spojenců a své bývalé spolubojovníky teď likviduje baseballkou. Týká se to i postav tragických a vedlejších. I do tohoto filmu dokázal Tarantino nacpat docela dost (dobové) popkultury a svou lásku ke kinematografii. Někteří lidé určitě uvidí ve filmu poprvé v životě promítačku nebo zakládání filmu, dokonce se jim dostane poučení o hořlavosti nitrátu celulozy (!!!) a možná si vygooglují, kdo to byl Max Linder:) Jim Jarmusch netočí filmy pre divákov, točí je pre seba a to či sa budú páčiť ešte niekomu inými mu je jedno. Rovnako to je aj v prípade "Mŕtveho muža". Kto pozná akýkoľvek Jarmuschův film, neprekvapí ho pomalý štýl výpravná ani to, že je film zložený hlavne z dialógov a nejakú "akciu" by divák hľadal márne. Kto je na toto pripravený určite si tento poetický western vychutná. Herci boli vybraní skvele av hlavnej úlohe som si už počas prvých pár minút nedokázal predstaviť nikoho iného ako Deppa, ktorý dokonale zahral utiahnutého básnika aj prerod v neohrozeného a oduševneného zabijaka. Ani ostatní herci nezostávajú pozadu či už sa jedná o indiánskeho priateľa hlavného hrdinu menom "Nikto" alebo zbabelcami v čele s Lance Henriksen. Snímok podkresľuje výborná gitarová hudba Neila Younga, ktorá dopomáha k vytvoreniu atmosféry tohto neobyčajného filmu, rovnako ako čiernobiela kamera, ktorá tu sedí natoľko, že som si film ani nedokázal predstaviť vo farbách. Jediná moja výčitka je k predsa len trochu zdĺhavé poslednej tretine. Aj tak sa jedná o zaujímavý snímok, ktorý ukazuje žáner westernu v úplne inej podobe.

Film Mŕtvy muž je dobrodružný, dráma, krimi, western, česky ho nájdete pod názvom Dead Man cz dabing a v originálnom znení to je Dead Man. Bol natočený v USA / Nemecko / Japonsko v roku 1995, režíruje ho Jim Jarmusch a dĺžka filmu je 121 minút. Kino premiéry filmu v Česku 15.08.1996 .

Recenzie a hodnotenia

Tu nájdete odkazy na recenzie a hodnotenia filmu Mŕtvy muž na našich aj svetových filmových serveroch.

česky na Csfd » | česky na Fdb » | anglicky na IMDB » | česky na Moviezone »

Film hľadáte aj ako:

mrtvy muz jim jarmusch online

Pozrite se na oficiálne filmové ukážky

youtube dailymotion vimeo
Kliknite si na ikonu video prehrávača.

Ohodnotiť film:
Loading...Loading...
Mŕtvy muž, Hodnotenie: 8.1 / 10. Hodnotené 13x Výborný film, odporúčam.

Odporúčame vám pozrieť si aj tieto filmy

Transformers: Pomsta porazených

Michael Bay | 2009 | USA | 144 |

Súboje robotov boli často veľmi neprehľadné, rádoby-vtipné momenty väčšinou pôsobili ľahko trápne, niektoré z...

Nehanební bastardi

Michael Bay | 2009 | USA | 144 |

Tarantino sa rozhodol vysporiadať s náckama a urobil to po svojom. To znamená, že je tu plno výborných dialógov, nie tak...